1929 - 1940

Z hasičské kroniky: "V 18. a 19. století řádily dravé požáry, které natropily mnoho škod. Také ve válkách byly zpravidla vesnice vypalovány a pustošeny. Za dobývání Brna Švédy (v 17. století) byla obec vypálena a pobořena. Roku 1717 vyhořelo 5 domů, roku 1731 zničil oheň rovněž 5 usedlostí. Roku 1739 shořely 4 domy, r. 1740 lehly popelem opět 4 domy. Roku 1805 za vpádu francouzského vojska v zimě před vánocemi vyhořelo 10 domů. Roku 1852 15. června shořelo 6 domů (č.26-31), r. 1858 24. ledna vyhořely 2 selské usedlosti (č.8 a 9). Roku 1859 po žních zničil požár mlýn. Roku 1876 29. září vypukl požár v čísle 5. Bylo po žních, stodoly a půdy naplněny sklizní a proto bylo v malé chvíli všech 5 domů (č. 1-5) takřka v jednom plameni (pravděpodobně za přispění východního větru). Roku 1883 13. srpna vyhořelo 13 domů (spodní část vesnice č.40-57). Roku 1896 7. prosince hořel dům Isidora Lokosa, podolští hasiči přijeli první a oheň uhasili. Potom přijeli ještě ze Šlapanic, ze Slatiny a z Tvarožné, zásahu však už nebylo potřeba." ... "Roku 1902 v červenci byli voláni podolští hasiči do Bedřichovic, kde bylo na poli zapáleno bejlí (plevel). Roku 1903 1. července shořel stoh slámy rolníka Vinc. Krále za jeho zahradou. Dostavili se hasiči z Podolí a ze Šlapanic. Roku 1904 17. května po 9. hodině ráno vznikl požár u rolníka Jana Ondráčka. Zasáhl sbor dobrovolných hasičů z Podolí, potom přijel sbor šlapanický a slatinský. Roku 1908 6. srpna po 8. hodině ranní shořela stodola Jana Ondráčka krytá doškama a naplněná obilím."

- 21. prosince 1919 byla v Brně uspořádána ustavující schůze, při které vzniklá Svaz dobrovolného hasičstva československého - nejvyšší složka sdružující dobrovolné hasiče, pod kterou spadal i náš sbor po svém založení.

- 17. července 1921 proběhlo v Bedřichovicích hasičské veřejné cvičení pořádané podolským sborem.

(1929)

- 18. srpna pořádal v Bedřichovicích sbor dobrovolných hasičů z Podolí poplašné hasičské cvičení.  

- Z Bedřichovické kroniky: "O třetí hodině byl vytrouben poplach a rozšířena zvěst, že hoří dům č.8. a dům č.9. Podolský hasičský sbor s ruční stříkačkou tažen koňmi, slatinský, šlapanský, tvaroženský a líšeňský sbor s motorovými stříkačkami sjeli se k požáru. Pět mohutných proudů vody promočilo střechy domů a ukázalo zdejším občanům hasičskou pohotovost, hbitost a nutnost hasičstvo podpořit."

- Řídící učitel Bohumil Šťastný z Ponětovic při této příležitosti prohlásil, že už je pořídku takových obcí v okresu brněnském - jako naše - beze sboru hasičského. Zdůraznil důležitost hasičských sborů a bezpečnost obcí, v nichž jsou založeny. Dále naléhal na zdejší občany, aby i oni založili svůj vlastní hasičský sbor. "Ať tato slavnost je prvou slavností vašeho sboru."

- 1. prosince byla za souhlasu Hasičské župy brněnské svolána schůze občanů v hostinci p. Stanislava Železného místními občany - Františkem Ježem a Janem Hofírkem. Schůze se účastnili také zástupci sborů z Podolí, Šlapanic a Líšně. Ke členství se přihlásilo celkem 43 občanů, z nichž bylo 28 aktivních a 15 přispívajících.

1930

- 8. února byl pořádán Občanský ples, jehož čistý zisk 774,20 Kč byl věnován hasičům.

- 23. března tohoto roku byl založen náš hasičský sbor. Ustavující valná hromada se konala v hostinci p. Železného a byl na ní sestaven výbor.

- Největší zásluhu na založení sboru měli František Jež a Jan Hofírek, kteří se nechali inspirovat slovy řídícího učitele z Ponětovic. Předsedou (starostou) sboru byl ale od začátku Petr Grolich, zvolený již 1. prosince 1929 na schůzi občanů.

- 17. května bylo pořízeno 16 pracovních obleků v hodnotě 1.881Kč, a k nim výzbroj za 4.960,25Kč. Z důvodu velkého počtu činných členů bylo v létě dokoupeno dalších 6 výzbrojů.

- 8.června se 12 členů účastnilo veřejného cvičení k 50 letům sboru v Ořechovičkách (dnešní Ořechov).

- 15. června proběhl Hasičský den v Židlochovicích. V rámci programu bylo provedeno hasičské cvičení, kterého se účastnilo 10 členů sboru.

- Od sboru dobrovolných hasičů ve Šlapanicích byla zapůjčena ruční stříkačka. Šlapaničtí hasiči nám byli nápomocni a zaučili místní členstvo s jejím zacházením. Ruční stříkačka byla umístěna u br. Pecla, v zimním období pak přemístěna ke starostovi Petru Grolichovi.

- 3. července vyčistilo členstvo část Zlatého potoka.

- Z kronik: "5. července 1930 těsně před polednem ozvalo se vzdálené, táhlé hasičské troubení ,,hoří''. Mezi Jiříkovicemi a Šlapanicemi hořel na poli ječmen."  "Členové místního sboru po prvé běželi, aby zamezili šíření se požáru."

- 25. července byl zakoupen od sboru dobrovolných hasičů z Maloměřic vůz na nářadí a žebř za 1.400Kč.

- 7. září proběhla slavnost 1. veřejného cvičení na domě Josefa a Františky Tomáškových. Na návsi byla postavena slavobrána s nápisem "Vítáme vás". Bylo zhotoveno 20 kytic, kterými se podělili vedoucí bratrských sborů. Průvod vyšel od křížku ke mlýnu a vrátil se zpátky kolem Vlčkového na požářiště. Následně bylo provedeno cvičení se sekyrkami. Hostům bylo k dispozici kolo štěstí a kuželna. Slavnost provázelo nepříznivé počasí. Večer proběhla taneční zábava v hostinci u br. Železného.

- 10. září jsme zasahovali v Podolí při požáru stohu slámy.

- 11. listopadu členové sboru hasili hořící stáje velkostatku pana Svobody ve Šlapanicích.

1931

- 11. ledna byla pořádána taneční zábava v hostinci br. Jana Jarolíma.

- 18. ledna se konala valná hromada v hostinci br. Jana Jarolíma.

- 8. a 9. února byla pořádána Ostatková zábava v hostinci u br. Stanislava Železného.

- 22. března přišla v noci velká voda. Místní Zlatý potok se vylil ze břehů. Cesta do Šlapanic nebyla celý další den průjezdná a domy v jižní části obce byly vážně ohroženy. Díky hasičským hlídkám a ostražitosti občanů nebyly zaznamenány žádné vážnější škody.

- 25. května zasahoval sbor při požáru domu ve Šlapanicích.

- na konci května započala výstavba hasičského skladiště a obecního domu, na které se podíleli jak členové sboru, tak místní občané.

- 5. července provedli naši členové ukázku cvičení se sekyrkami na župním sjezdu v Ostopovicích.

- 12. července byla pořádána taneční zábava v hostinci u br. Stanislava Železného.

- 16. srpna proběhla slavnost předání hasičského skladiště do užívání našemu sboru. Slavnost byla zahájena o půl druhé, kdy proběhlo přivítání hostů na návsi. Odtud šel přibližně o půl třetí průvod ke skladišti, kde starosta obce Jan Kepák uvítal všechny přítomné, poděkoval občanům za spolupráci a předal klíč od skladiště br. Janu Šenkyříkovi, který jménem sboru poděkoval obecnímu zastupitelstvu za dar. Při této příležitosti bylo provedeno poplachové cvičení. Se cvičením se připojily i sestry samaritánky z Ostopovic. Na závěr předvedli naši hasiči cvičení se sekyrkami. Výstavbu provedl za pomoci místních občanů zednický mistr ze Šlapanic, pan Kousal. Celá výstavba stála 34.040 Kčs z toho 10.000 Kčs přispěli místní občané.

1932

- 3. ledna povolilo zdejší obecní zastupitelstvo bedřichovickému sboru pořádat schůze v obecním domě za podmínkou vlastního otopu a poklidu.

- 10. ledna se konala valná hromada v hostinci br. Stanislava Železného. Na valné hromadě byli přítomni členové obecního zastupitelstva včetně nového starosty obce, kterým byl Jan Pecl.

- 15. ledna sbor zakoupil 200 metrů hadic od firmy Jaroslav Chotěbor v Brně.

- 19. března se stala čestnou členkou brněnské župy br. Bohumila Šťastného č.16 sestra Vlastimila Peclová, která 27. července 1930 darovala župě samaritní vlajku.

- 30. dubna byly poprvé vyzkoušeny nové hadice.

- V květnu podal sbor ve Šlapanicích žádost o vrácení zapůjčené ruční stříkačky. Důvodem byla porucha na jejich automobilové stříkačce. Náš sbor se tak ocitl beze stroje.

- 17. července pořádal sbor veřejné cvičení s vypůjčenou ruční stříkačkou od Rolnického cukrovaru, a.s. ve Šlapanicích. Veřejné cvičení doprovázelo deštivé počasí.

- 23. července byla od Cukrovaru, a.s. ve Šlapanicích koupena ruční stříkačka za 2.472Kč.

- 21. srpna hasiči spolupořádali s divadelním spolkem "Lípa" dožínky.

- 5. října jsme zasahovali při požáru v Ponětovicích.

- 8. a 9. října byla betonována podlaha v hasičské zbrojnici. Práci vykonali bratři zdarma za přispění občanů.

1933

- 8. ledna proběhla valná hromada v hostinci br. Jana Jarolíma.

- 28. května uspořádal sbor veřejné poplachové cvičení, po němž následovalo cvičení se sekyrkami.

- 7. října jsme zasahovali při požáru v Podolí.

- 26. října jsme zasahovali při požáru v Ponětovicích.

- 27. listopadu jsme zasahovali při požáru ve Šlapanicích.

1934

- 7. ledna proběhla valná hromada v hostinci br. Stanislava Železného, na které bylo navrženo, aby se členstvo dalo vyfotografovat na tablo.

- 10. června bylo v Bedřichovicích pořádáno okrskové veřejné hasičské cvičení na domě br. Železného (hostinec).

1935

- 27. ledna proběhla valná hromada v hostinci br. Jana Jarolíma, na které bylo odsouhlaseno zakoupení motorové stříkačky.

- 30. května sbor zakoupil 100 metrů hadic, dvoják, reflektor.

- 6. června byla pořízena požární motorová stříkačka Chotěbor.

- 1. září byla konána slavnost předání motorové stříkačky Chotěbor před hasičskou zbrojnicí. V rámci akce proběhlo poplachové cvičení. Během akce se prodával slavnostní odznak v hodnotě 3Kč. Návštěva byla nad očekávání velká.

- 19. září jsme zasahovali při požáru v Podolí.

1936

- 26. ledna proběhla valná hromada v hostinci br. Stanislava Železného.

- 22. února jsme v hostinci pana Stanislava Železného pořádali Společenský ples se ziskem 294Kč. K poslechu a tanci hrála hudba pana kapelníka Josefa Vaňáčka z Podolí.

- 6. září se konalo hasičské veřejné cvičení, při kterém byl simulován požár a výbuch ve zdejším mlýně. Dále byla předvedena ukázka civilní protiletecké obrany. Cvičení mělo ověřit připravenost našich hasičů.

1937

- 3. ledna proběhla valná hromada v hostinci br. Jana Jarolíma.

- 23. ledna byl pořádán ples se ziskem 63,30Kč.

- 7. února proběhla ostatková zábava se ziskem 101,20Kč.

- 6. května byl utvořen ženský odbor, do kterého se přihlásilo 8 žen.

- 18. července se konalo veřejné cvičení, na kterém byla předvedena pohotovost ženského odboru. Oba stroje (ruční i motorová stříkačka) byly v provozu.

1938

- 9. ledna se konala valná hromada.

- 29. ledna byl uspořádán ples.

- 27. února sbor pořádal ostatkovou zábavu.

- 6. března složily členky ženského oddílu pod vedením náčelníka Jana Šenkyříka slavnostní slib.

- 24. dubna proběhla přehlídka sboru a civilní protiletecké obrany, kterou vedl okrskový náčelník Josef Čuda ze Šlapanic.

- Sbor dobrovolných hasičů má během května stálou pohotovost, na které se podílí i členky ženského oddílu sboru. Zlatý potok protékající Bedřichovicemi byl přepažen prkny pro zadržení co největšího množství vody pro případný požár.

- 26. června proběhlo veřejné cvičení.

- Sbor měl 30 aktivních a 18 přispívajících členů.

- 16. srpna vypukl v Bedřichovicích požár stodoly br. Železného. Z Bedřichovické kroniky: "Škoda byla odhadnuta na 5000 Kč. Vyznamenala se členka ženského odboru, které uvedla do chodu motorovou stříkačku."

1939

- 8. ledna proběhla valná hromada.

- 4. února byl uspořádán ples.

- 15. května byla výnosem ministerstva vnitra nařízena reorganizace hasičstva. Tímto výnosem zaniká Svaz dobrovolného hasičstva československého. Nejvyšší složkou sdružující hasiče v Protektorátu Čechy a Morava se stává nově vzniklý Svaz českého hasičstva v Čechách a na Moravě se sídlem v Praze. Zároveň byly zrušeny župy a v oblastech jednotlivých okresů byly zřízeny Okresní hasičské jednoty. V tento den také ukončil svou činnost ve sboru br. Jan Pecl, který se zasloužil o obecní dům, jehož součástí byla i hasičská zbrojnice, a o koupi ruční i motorové stříkačky Chotěbor. Členové na rozloučení uspořádali průvod v pracovním úboru.

- 4. června proběhla přehlídka sboru okrskovým náčelníkem Josefem Čudou. Byl postaven sušák hadic.

1940

- 7. ledna proběhla v hostinci br. Stanislava Železného valná hromada konaná u příležitosti 10. výročí založení SDH Bedřichovice.

- 20. ledna jsme uspořádali společenský ples v hostinci u br. Stanislava Železného. Ples byl zahájen o 7. hodině večerní. K poslechu a tanci hrála hudba pana Krejčího ze Slatiny.

- 10. listopadu byly na základě nařízení z Okresního úřadu provedeny prohlídky všech stavení v obci. Prohlídky prováděly tři dvoučlenné skupiny ve složení Alois Dvořák, Jan Hofírek, Alois Horák, František Jež, Jan Daněk a Václav Tesař. Úkolem bylo zjistit, zda je u sporáků dlažba a zda je elektrické vedení uloženo v trubkách ve zdi. Dále byly prohlédnuty sklepy a zjištěno, jsou-li volné komíny.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky