
1951 - 1960
1951
- 1. dubna proběhla v hostinci br. Stanislava Železného valná hromada. Zahájena byla v 16 hodin za účasti 32 přítomných. Valná hromada byla posunuta do neobvyklého termínu dle instrukce okresního velitele br. Chudáčka z konce minulého roku. Na valné hromadě objasnil předseda MNV br. Karel Pospíšil důvody reorganizace hasičstva v Československu a zdůraznil boj za světový mír. Na závěr valné hromady prohlásil br. starosta Josef Vlček ml., že touto valnou hromadou vstupujeme do další práce pod novým názvem. Původní název "Sbor dobrovolných hasičů" je tímto nahrazen názvem "Místní jednota Československého svazu hasičstva". Zároveň došlo také k reorganizaci názvu jednotlivých funkcí členů výboru – např. ze "starosty sboru" je nyní "předseda".
- 1. května proběhla v obci oslava 1. máje. V rámci náborové neděle chodily agitační dvojice po vesnici zvát na oslavu 1. máje. Na základě zprávy akčního výboru Národní fronty na naši místní hasičskou jednotu připadala také jedna agitační dvojice, do které byli vybráni bratři Jan Hofírek a Václav Tesař.
- V červnu byly provedeny prohlídky komínů, při kterých bylo zjištěno, že 50% komínů v obci je ve špatném stavu.
- 24. listopadu byla provedena akce "Koš brambor na kulturu obce", během níž chodily dvojice po jednotlivých domech v obci s prosbou o přispění trochou brambor, nebo finančním příspěvkem. Účelem bylo z výtěžku akce zakoupit nové knihy do obecní knihovny. Na základě zprávy místního akčního výboru Národní fronty připadala na tuto akci také jedna dvojice vyslaná naší místní hasičskou jednotou. Akce byla zahájena v 16 hodin a za naši MHJ byli vybráni bratři Josef Vlček ml. a Oldřich Šnajdr ml.
1952
- 28. února proběhla v hostinci br. Stanislava Železného 1. část valné hromady. Zahájena byla ve 20 hodin za účasti 15 členů. Na základě oběžníku Československého svazu hasičstva ze dne 31. ledna 1952 bylo nařízeno provádět valné hromady ve dvou částech, kdy první má být provedena v únoru a druhá během měsíce března. Po přečtení zpráv funkcionářů bylo debatováno ohledně činnosti sboru, která byla poměrně slabá. Nakonec konstatováno, že je třeba zorganizovat mládež.
- 6. dubna byl po obci proveden nábor nových členů do sboru. Ve věci propagace náboru byl v předstihu informován Svaz Československé mládeže. Nábor prováděly tyto dvojice: Raimund Knesl a František Suchomel, Václav Tesař a M. Daněk, Jan Daněk a Oldřich Šnajdr ml.
- 20. dubna proběhla v hostinci br. Stanislava Železného 2. část valné hromady. Zahájena byla v 16:45 hod za účasti 32 členů. Za Československý svaz hasičstva byl přítomen okresní velitel br. Chudáček, který jménem okresu pozdravil přítomné a informoval je o změnách v organizaci hasičstva. Vyzdvihl, jaké veliké úkoly mají v této době místní hasičské jednoty, a tedy i ta naše. Připomněl, že hasič musí být připraven na každém místě, zrovna tak, jako voják v armádě. Následně byly provedeny volby do výboru. Na závěr br. předseda Josef Vlček ml. přivítal 11 nových členů, kteří se na základě provedeného náboru přihlásily do sboru.
1953
- 1. ledna dochází vládním nařízením č. 95/1953 Sb. k reorganizaci hasičstva. Tímto nařízením zaniká Svaz československého hasičstva, který je nově přejmenován na Československý svaz požární ochrany (ČSPO).
- 25. ledna proběhla v hostinci br. Stanislava Železného valná hromada. Zahájena byla v 16:30 hod za účasti 21 členů. Br. předseda konstatuje, že činnost sboru za minulý rok nebyla zrovna nejhorší, ale mohla by být mnohem větší, hlavně po stránce výcviku. Referent pro mládež br. Oldřich Šnajdr ml. ve své zprávě shrnul činnost mládeže. V minulém roce provedla mládež 12 cvičení za průměrné účasti asi 9 žáků. Podotknul, že u žáků je o činnost velký zájem a navrhnul, aby se místní hasičská jednota spolu s místním národním výborem pokusila pro sbor zakoupit automobil, což by zvýšilo zájem jak u bratrů, tak i u mládeže.
- 16. března byla svolána výborová schůze na počest úmrtí prezidenta Klementa Gottwalda. Při zahájení žádá br. předseda Josef Vlček ml. přítomné, aby povstáním uctili památku zemřelého prezidenta Klementa Gottwalda a zemřelého J. V. Stalina. Dále sdělil, že na návrh místního akčního výboru národní fronty bylo rozhodnuto, aby byl k tryzně v den pohřbu prezidenta K. Gottwalda zakoupen věnec, na který mají přispět všechny složky v obci. Sbor na věnec přispěl částkou 200,- Kčs.
- 7. července jsme se účastnili poplachového cvičení ve Šlapanicích. Cvičení se dále účastnily sbory z Ponětovic, Jiříkovic, Kobylnic a místní sbor ze Šlapanic. Náš sbor měl při bezvadném příjezdu smůlu v natočení. Byl ucpaný přívod benzinu.
- 30. prosince byly promítány instruktážní filmy pro členy požárního sboru o zamezení požárů a autonehod.
1954
- 17. ledna proběhla v hostinci "Jednoty" valná hromada. Zahájena byla v 16 hodin za účasti 26 členů. Mezi hosty byl přítomen okrskový velitel br. Chudáček z Ponětovic. Předseda Josef Vlček ml. vyzval přítomné, aby na zahájení zazpívali hymnu. Následně byly členům rozdány nové legitimace. Schůze byla ukončena o půl sedmé hodině písní práce.
- 27. února byly pořádány ostatky. Večer jsme uspořádali taneční ostatkovou zábava s dechovou hudbou, které se zúčastnilo 155 návštěvníků.
- 1. března jsme na ostatkové pondělí uspořádali další taneční ostatkovou zábavu s dechovou hudbou. Tentokrát se zúčastnilo 128 návštěvníků.
- 1. května jsme v rámci oslav 1. máje zajistili postavení slavnostní brány u pana Dvořáčka.
- 2. května proběhla ve Šlapanicích v hostinci "U Fialů" okrsková schůze, na které došlo k reorganizaci okrsku. Nově bylo k našemu okrsku zapojeno Podolí, Velatice, Horákov, Mokrá a Tvarožná.
- Na jaře byla uskutečněna akce "Zvyšujeme požární bezpečnost" a byly provedeny domovní prohlídky, které zajišťovali členové sboru ve třech skupinách.
- V prvním červencovém týdnu byly provedeny dohlídky domů, jejichž průběh zajistil br. Václav Jevik. Byla zjištěna závada na dosud neodstraněné anténě umístěné na komínu jednoho z kontrolovaných objektů.
- V létě byly dle žňového plánu prováděny žňové hlídky.
- Ve druhé polovině listopadu jsme v rámci cvičení na základě žádosti vypumpovali studny u pana Josefa Horáka a u pana Havlíčka.
- 18. prosince proběhla v sále hostince místní "Jednoty" valná hromada. Přítomno bylo 21 členů a 5 hostů, mezi nimiž byl i zástupce okresního výboru Československé požární ochrany br. Hofírek z Podolí.
1955
- 25. ledna jsme o půl osmé večer v sále hostince místní "Jednoty" pořádali pro občany přednášku s filmem na téma "Školení zemědělských pracovníků a občanů v požární ochraně". Přednášky se zúčastnilo 37 dospělých a 13 dětí.
- 17. dubna provádělo pět členů sboru domovní prohlídky v obci.
- 10. července provedli dva členové sboru dohlídky komínů a hospodářských budov. V deseti případech byly dříve zjištěné závady odstraněny. V pěti případech nedošlo k nápravě z důvodu nedostatku materiálu. K nápravě nutno zajistit 500ks cihel a 10m asbestových rour o průměru 15cm.
- 18. prosince proběhla v sále hostince místní "Jednoty" výroční členská schůze. Přítomen byl zástupce okresního výboru Československé požární ochrany br. Hofírek z Podolí. Funkcionáři MNV byli omluveni, neboť byli zaneprázdněni kancelářskou prací. Br. Petr Vaňáček přednesl vzpomínku na 25leté trvání sboru.
1956
- 3. února jsme v sále hostince místní "Jednoty" pořádali pro občany přednášku s filmem na téma "Vznik požárů a jak jim předcházet". Přednášky se zúčastnilo 32 osob.
- 5. února proběhla ve Šlapanicích "U Fialů" výroční okrsková schůze, na které bylo sděleno, že okrsek bude opět znovu rozdělen jako dříve, a to na Šlapanice, Bedřichovice, Jiříkovice, Ponětovice, Kobylnice a Dvorska.
- 11. a 13. února jsme pořádali ostatkovou zábavu s hudbou.
V tomto roce byly provedeny žňové hlídky, jejichž průběh byl hodnocen velice dobře.
1957
- 20. ledna proběhla v sále hostince místní "Jednoty" valná hromada. Přítomno bylo 21 členů. Mezi hosty byl přítomen zástupce okresního výboru Československé požární ochrany br. Hofírek z Podolí.
- 2. března proběhl maškarní ples pořádaný ČSPO.
- 4. března ČSPO pořádal ostatkovou zábavu.
- 25. července byly zahájeny žňové hlídky, které probíhaly až do 8. srpna. Denní a noční hlídky zajišťovalo celkem 30 členů, kteří odpracovali 90 hodin. Dále byly v průběhu žní prováděny brigádnické práce, na kterých se podílelo 42 členů sboru, kteří odpracovali celkem 1240 brigádnických hodin. Během žňových hlídek bylo zjištěno nedostatečné zajištění vody v naší obci v důsledku zanešeného potoka.
- 26. listopadu proběhla v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 16 členů. Za MNV byl přítomen tajemník MNV br. Oldřich Šnajdr starší. Zástupcem okresního výboru Československé požární ochrany byl br. Chudáček, který se po zprávě br. předsedy ujal slova. Sdělil, že administrativní práce u nás byla vykonávána dobře, ale postrádal se úplně praktický výcvik. Poté vyzval členy k větší aktivitě a apeloval na místní jednotu, aby se snažila získat do svých řad hlavně mládež.
1958
- 27. dubna byl dostavěn kulturní dům, který až doposud poskytuje zázemí nejen nám hasičům ale také občanům naší obce. Stavba započala 19. března 1955. Kulturní dům byl budován samotnými občany v rámci dobrovolných brigád. V součtu se jednalo o 54 000 brigádnických hodin z nichž bylo 10 000 odborných placených prací, celková cena byla 380 000Kčs.
Na počátku roku byly v novém kulturním domě pořádány ostatky a také maškarní ples.
- V tomto roce provedl sbor požární prohlídky, opravu požárního agregátu a provedli smlouvu s novým místním JZD o ochraně zemědělských objektů. Přede žněmi byly provedeny prohlídky budov, kde se prováděl výmlat obilí a kde byla uskladněna sláma. Také provedli výcvik družstevníků se stříkačkou. Během výmlatu se konali žňové hlídky za spoluúčasti občanů.
- 4. prosince proběhla v obecním domě v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 15 členů. Pozvaný zástupce okresního výboru Československé požární ochrany se na valnou hromadu nedostavil.
1959
Na počátku roku byl pořádán občanský ples, maškarní ples a ostatky. Ze zisku z těchto akcí bylo věnováno 1.000,- Kčs Osvětové besedě Šlapanice. Na občanském plese hrála dechová hudba Osvětové besedy Šlapanice - hudební soubor Antonína Marka.
- 15. března se konala okrsková schůze ve Dvorské. Okrskové schůze byly od tohoto dne konány vždy v jiné obci, aby se povzbudila činnost jednot.
Byly provedeny požární prohlídky. Majitelé závad byli upozorněni na nebezpečí požáru a po dodání materiálu bylo nutné, aby byly závady odstraněny. Po uplynutí stanoveného termínu byly provedeny dohlídky a po neuposlechnutí majitelů byli tito nahlášeni na ONV.
1960
Na počátku roku byl pořádán ples.
- 5. února proběhla v obecním domě v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 16 členů. Mezi hosty byl přítomen delegát okresního výboru Československé požární ochrany br. Duchaň a za KSČ byl přítomen předseda KSČ br. Vl. Šenkyřík. Od obou zástupců těchto organizací byli členové sboru vyzýváni k větší činnosti. Zástupce OV ČSPO br. Duchaň například žádal, aby se v příštím roce alespoň jedno družstvo zúčastnilo celostátní soutěže družstev. Br. samaritán Jan Hofírek podal samaritní zprávu, ve které sdělil, že během roku měl asi padesát případů první pomoci, vesměs lehčího rázu.
- 28. a 29. února jsme pořádali ostatkovou zábavu s hudbou.
- 27. listopadu proběhla v obecním domě v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 12 členů. Mimo jiné bylo hovořeno o hygieně na vesnici. Mnohdy je na vesnici nesnesitelný zápach, zvláště poblíž bývalého mlýnského náhonu. Potok je úplně zanešený, už několik desetiletí se s ním nic nedělalo a není možné toto nechat delší dobu v takovém stavu.
- Požární nádrž je dostavěna, bylo na ní odpracováno 400 brigádnických hodin.