
1961 - 1970
1961
V tomto roce měl sbor z OV ČSPO naplánováno, aby v rámci celostátní akce provedl 9m3 kompostu.
- 3. května se v Podolí konalo aplikační cvičení, kterého se z našeho sboru zúčastnilo 13 členů.
V květnu byly provedeny domovní prohlídky za účasti bezpečnostní komise při MNV, SNB a dvou odborníků zedníků a elektrikářů. Hlášení o provedených prohlídkách bylo zasláno na OV ČSPO. Následně byly provedeny dohlídky, jejichž výsledek byl oznámen bezpečnostní komisi při MNV.
Žňové hlídky byly v tomto roce sestaveny ze všech mužů v obci.
1962
- 11. ledna proběhla v obecním domě valná hromada za účasti 12 členů sboru. Přítomen byl také zástupce okresního výboru Československé požární ochrany br. Rektořík, který nabádal k větší aktivitě sboru.
- 14. května přišla po častých bouřkách povodeň. Místní Zlatý potok se vylil ze břehů, voda tekla přes silnici.
- 14. prosince proběhla v obecním domě v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 15 členů. Za okresní výbor Československé požární ochrany byl přítomen delegát br. Beránek. V diskuzi se opět hovořilo o špatné aktivitě sboru a o způsobu její nápravy. V průběhu roku se kromě aplikačního cvičení nekonalo ani jedno cvičení, jelikož se devítka JZD nikdy nesešla, a to ani po osobní agitaci. K větší aktivitě nabádal také delegát OV ČSPO br. Beránek. Všichni přítomní přislíbili do příštího roku zlepšení.
- Byla vybetonována požární nádrž.
- Činnost požárního sboru byla hodnocena místním národním výborem za nedostačující. Velitel byl dokonce povolán k pohovoru.
1963
V dubnu byly provedeny prohlídky domů a všech objektů JZD za účasti komise pro veřejný pořádek, člena VB a kominíka. Dohlídky domů a objektů JZD byly provedeny do začátku žní.
V tomto roce byly provedeny žňové hlídky, jejichž rozpis provedl velitel sboru spolu s komisí pro veřejný pořádek při MNV. Vodní zdroje v obci byly v pořádku, bylo ale nutné dbát na to, aby po dobu žní tekla voda v obou potocích.
1964
- 14. února proběhla v obecním domě v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 15 členů. Za okresní výbor Československé požární ochrany byl přítomen delegát br. J. Rektořík.
- 17. srpna vznikl požár na poli, při němž shořelo 3,45ha pšenice a 4,80ha slámy. Požár vznikl od přehřátého výfuku. Škoda byla odhadnuta na 40 000Kčs.
V listopadu byly provedeny domovní
prohlídky a prohlídky objektů JZD. Nedostatky byly projednány s komisí
pro veřejný pořádek při MNV.
V listopadu jsme se členové sboru zúčastnili lampionového průvodu v obci, který byl proveden v rámci akce Měsíc československo-sovětského přátelství.
V tomto roce byly provedeny žňové hlídky.
1965
- 8. ledna proběhla v obecním domě v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 15 členů. Za okresní výbor Československé požární ochrany byl přítomen delegát br. Kocián ze Šlapanic, který poté co zjistil, že devítka JZD nevykazuje aktivní činnost sdělil, že je to velice vážná věc, kterou je nutné v součinnosti s JZD co nejdříve napravit.
- 20. února byla na základě vyhlášky provedena prohlídka domácích udíren za účasti členů komise pro veřejný pořádek při MNV.
- 31. července byla v rámci akce "Z" provedena oprava hasičské zbrojnice za účasti 10 členů sboru a 7 občanů. Stavební práce řídil předseda komise pro výstavbu soudruh Bednář. Byla provedena oprava podlahy a podisolování a obložení venkovní zdi. Z Líšně byly dovezeny 3m3 hrubého štětu na zvednutí podlahy. Po dobu prací byla ze zbrojnice přemístěna ke Králům hasičská stříkačka a veškeré příslušenství.
- 20. listopadu byla provedena další brigáda ve zbrojnici. Po provedené opravě podlahy se Hasičská stříkačka přestěhovala od Králů zpět do zbrojnice.
- 3. prosince proběhla v obecním domě v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 12 členů a 6 hostů, mezi nimiž byl i zástupce okresního výboru Československé požární ochrany br. Kocián ze Šlapanic. Za KSČ byl přítomen předseda Jiří Bednář, který vytkl členům sboru, že na opravě zbrojnice bylo málo požárníků. Br. velitel Šnajdr upozornil na nedostatek vody v potoce přes vesnici, což je velice nebezpečné v případě požáru.
V tomto roce byly provedeny žňové hlídky, které se držely v kanceláři JZD. Dvoučlenné hlídky byly složeny vždy z jednoho požárníka a jednoho občana. Jedna dvojice držela hlídku v rozmezí 9-01 hodiny a druhá od 01-4 hodiny. Přede žněmi bylo provedeno cvičení devítky JZD. Členové JZD byli poučeni o protipožární ochraně po dobu žní jak na výmlatišti, tak i v domácnostech.
1966
Na jaře byly provedeny domovní prohlídky a prohlídky objektů JZD. Podle zprávy kominíka byly skoro všechny soukromé stavení v pořádku. Větších závad bylo zjištěno hlavně na mlýně, kde skladiště pohonných látek nebylo uzavřeno. Rovněž je toto skladiště v těsné blízkosti opravářské dílny, kde se svařuje a hrozí velké nebezpečí požáru a výbuchu. Tato závada nebyla ani ke konci roku napravena, proto bylo po domluvě s předsedou MNV dojednáno, že přes několikeré upozornění ponese plnou odpovědnost JZD.
V létě byly provedeny žňové hlídky.
1967
- 6. ledna proběhla v obecním domě v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 19 členů. Za okresní výbor Československé požární ochrany byl přítomen delegát br. Fr. Chudáček z Ponětovic. Na valné hromadě proběhly volby nového výboru a došlo i na volbu nového starosty sboru. Bratra Josefa Vlčka ml. nahradil ve funkci nový starosta bratr Oldřich Šnajdr ml.
- 4. února byl pořádán maškarní ples. V sále kulturního domu byla zajištěna zábava s hudbou, které se zúčastnilo 231 lidí a 53 masek.
- 6. února byly pořádány ostatky. Průvod po obci doprovázel harmonikář. Dále byla v sále kulturního domu zajištěna zábava s hudbou, které se zúčastnilo 139 lidí.
- 17. prosince proběhla v obecním domě v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 13 členů. Za okresní výbor Československé požární ochrany byl přítomen delegát br. Vlček. Z důvodu nepřítomnosti starosty sboru schůzi zahájil a řídil místopředseda br. Šlezinger.
V tomto roce se žňové hlídky neuskutečnily. Kontrolu výmlatiště si provádělo JZD.
1968
Na počátku roku náš sbor věnoval příspěvek Československému červenému kříži ve výši 200,- Kčs.
- 6. října zemřel ve věku 68 let jeden ze zakládajících členů SDH - František Jež. Společně s Janem Hofírkem měl největší zásluhu na vzniku našeho sboru. Na mimořádné výborové schůzi konané 7. října vyzval přítomné starosta Oldřich Šnajdr ml., aby povstáním uctili jeho památku. Dále bylo na schůzi domluveno pořízení věnce, který byl předán pozůstalým. Dne 9. října pronesl br. Petr Vaňáček při pohřbu projev nad hrobem.
- 1. prosince byly čtyři členové místního sboru - Antonín Haisler, Milan Šlezingr, Josef Tomášek a Petr Vaňáček - vyznamenáni na okrskové schůzi ČSPO ve Šlapanicích.
- Byla provedena montáž sušáku hadic, jejíž uvedení do provozu zajistil Ing. Jiří Bednář.
1969
- 12. ledna proběhla valná hromada. Za okresní výbor Československé požární ochrany byl přítomen delegát br. Jaroslav Kocián. Starosta Oldřich Šnajdr ml. vyzval přítomné, aby povstáním uctili památku zemřelého br. Františka Ježe. Na valné hromadě proběhly volby nového výboru a došlo i na volbu nového starosty sboru. Bratra Oldřicha Šnajdra ml. nahradil ve funkci nový starosta bratr Josef Jarolím.
- 20. září přečetl br. Petr Vaňáček na výzvu okresního výboru Československé požární ochrany relaci k topnému období v místním rozhlase.
- 14. prosince proběhla v zasedací místnosti MNV valná hromada. Přítomno bylo 14 členů. Za okresní výbor Československé požární ochrany byl přítomen delegát br. Vlček ze Šlapanic.
Na podzim tohoto roku náš sbor věnoval příspěvek na obvazy Československému červenému kříži ve výši 200,- Kčs a příspěvek místní knihovně na nákup knih rovněž ve výši 200,- Kčs.
1970
- 9. února byly pořádány ostatky. V odpoledních hodinách se uskutečnil průvod masek po obci. Od 19 hodin byla pořádána ostatková zábava s dechovou hudbou hudebního souboru Antonína Marka ze Šlapanic, které se zúčastnilo 81 lidí. Místnímu JZD zaslal sbor děkovný dopis za dar věnovaný do tomboly.
- V polovině března jsme provedli čerpání vody ze sklepů u místních občanů způsobené náhlým táním sněhu. Během čerpání byla zjištěna porucha chlazení na stroji.
- 16. června se obcí prohnala silná průtrž mračen, která zapříčinila silnou povodeň, jakou žádný z občanů v naší obci nepamatuje. Bouřilo brzy po ránu a proudy vody se lily naší obcí kolem poledne. Proud vody se hnal potůčkem od obecní pumpy vedle domu Studýnky 101, přes zahradu domu Lípová 114 dále přes náves až do Zlatého potoka. Bylo zatopeno mnoho sklepů i obytných místností. Zatopena byla i prodejna Jednoty. Hladina vody dosahovala až před dům na ulici Hlavní 48. Ti, kteří se odpoledne vraceli ze zaměstnání a do svých domovů museli projít kolem kaple, brodili se po kolena ve vodě. V důsledku toho jsme po celý den agregátem čerpali vodu ze zatopených sklepů. Při čerpání kalné vody, která obsahovala i písek, došlo k poškození stroje. Poškozenou vývěvu opravil pan Beránek z Velatic, ostatní části poškozeného agregátu jsme si opravili svépomocí, aby byl stroj co nejdříve zase v pořádku. Místnímu národnímu výboru ve Šlapanicích bylo nahlášeno, že po dobu oprav máme stroj v případě požáru vyřazen z činnosti.
- 23. června se opět v obci vylila voda z břehů, ale dle dostupných informací nenapáchala větších škod, jako tomu bylo o týden dříve.
- 28. července byl v rámci výborové schůze vyzkoušen opravený agregát, který byl poškozen při čerpání vody ze zatopených sklepů během povodně. Místní národní výbor rovněž zakoupil a předal sboru do užívání ponorné kalové čerpadlo.
V říjnu byly provedeny domovní prohlídky a prohlídky objektů JZD. Byly zjištěny nedostatky občanů při instalaci elektrických spotřebičů. Po domluvě s Místní národním výborem bylo pro každého občana zajištěno potvrzení k odběru 200 kusů cihel na opravu komínů. Následně byla v místním rozhlase přečtena relace "Topné období 1970".
- 11. prosince proběhla valná hromada. Přítomno bylo 18 členů. Za okresní výbor Československé požární ochrany byl přítomen delegát br. Heinrich.
Ve druhé polovině roku byla do potoka vedle mostu zapuštěna betonová skruž. Pro případ, kdy by v potoce bylo málo vody, do ní lze pro snadnější čerpání umístit sací koš ke stříkačce. Betonová skruž byla opatřena poklopem, aby nedošlo k jejímu zanesení bahnem.
V tomto roce věnovala sboru místní Tělovýchovná jednota 1.000,- Kčs ze svého rozpočtu.
V tomto roce jsme naším strojem provedli čištění obecní kanalizace.